Mokotów - 22 112 03 77 ul. Rzymowskiego 53 Wilanów - 22 398 84 50 ul. Przyczółkowa 219 Wola - 22 250 19 87 ul. Okopowa 58/72 Śródmieście - 22 100 67 54 ul. Żelazna 51/53

Lato nabiera mocy i roztacza gorącą aurę nad całą Polską. Prawie codziennie dokuczają nam związane z tym faktem upały. Oczywiście ładna pogoda zachęca do aktywności fizycznej ale pamiętajmy, że trening na świeżym powietrzu podczas wysokich temperatur może być zwyczajnie niebezpieczny. Jak więc mądrze i bezpiecznie zadbać o swoją sylwetkę podczas upałów?

Wysokie temperatury i sport

Wraz z nadejściem zeszłorocznej fali upałów, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło oficjalną rekomendację, sugerującą sposób w jaki możemy zminimalizować negatywny wpływ warunków atmosferycznych na nasz organizm.  Pomiędzy podstawową radą o spożywaniu dużej ilości wody, zasłanianiu okien czy noszeniu nakrycia głowy, znajduje się także wskazówka, aby unikać wychodzenia z domu i wysiłku fizycznego w trakcie szczególnie upalnych godzin. Czy zatem należy zapomnieć o sporcie na najbliższe tygodnie, a marzenia o wymarzonej sylwetce odłożyć na zimniejszy okres roku?

– Temperatura ma zasadnicze znaczenie dla wydolności organizmu i efektywności treningu – twierdzi Mariusz Szewczyk, Regionalny Head Coach w  Orangetheory Fitness. „Trening na zewnątrz, szczególnie w mieście, gdzie regulacja temperatury jest zaburzona przez nagrzewające się budynki czy asfalt, a w dodatku występuje smog, jest potencjalnie niebezpieczny. Bardzo łatwo jest doprowadzić do przegrzania czy odwodnienia naszego organizmu. Dotyczy to każdego trenującego, bez względu na stopień jego zaawansowania i wiek” – dodaje.

Już powyżej 25 stopni Celsjusza organizm robi wszystko, by nie doprowadzić do przegrzania i niebezpiecznego spadku ciśnienia tętniczego. I rzeczywiście, tak jak wynika z danych Australijskiego Stowarzyszenia Medycyny Sportowej (SMA), ryzyko wystąpienia przegrzania organizmu podczas wysiłku fizycznego identyfikowane jest jako „wysokie” lub „bardzo wysokie”, dla temperatur powyżej 31 stopni Celsjusza. Co więcej, do „krytycznego” wzrasta również towarzyszące zagrożenie odniesienia urazu o podłożu termicznym – odwodnienia, przegrzania czy nawet udaru cieplnego.

Ponadto, upały realnie mogą mieć negatywny wpływ na nasze serce, które pod wpływem ciepła nie jest w stanie efektywnie wykonywać swojej roli. Temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei wywołuje szybsze bicie serca, które musi „wypełnić” dodatkową przestrzeń powstałą w układzie krążenia, co może doprowadzić do zbytniego obciążenia mięśnia sercowego.

Trening w upał

Bardzo gorące lato to jednak niewystarczający powód do tego, aby porzucać dążenie do dobrej formy czy wymarzonej sylwetki. Czym więc zastąpić ulubiony trening biegowy po parku lub na otwartej siłowni? Czy jest lepsze rozwiązanie?

– Nie namawiamy do porzucenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w ogóle. Pomyślmy jednak, czy nie warto w najbardziej upalne dni skorzystać z klimatyzowanej i nienasłonecznionej sali, przygotowanej do wykonywania treningów. Pamiętajmy, że już sama aktywność fizyczna to wyzwanie dla serca. Odpowiednio przeprowadzony trening sprawi, że stanie się ono silniejsze, jednak przy wysokiej temperaturze, może przynieść odwrotne skutki. Jeśli zależy nam na zachowaniu bezpieczeństwa, to cennym pomocnikiem może być pulsometr, dzięki któremu będziemy w stanie na bieżąco kontrolować swoje tętno i poprawność pracy serca – mówi trener Mariusz Szewczyk z  Orangetheory Fitness.

Pamiętajmy aby z rozsądkiem podchodzić do wszystkiego co robimy. Nasze zdrowie jest najważniejsze! Do zobaczenia na treningu!