Mokotów - 22 112 03 77 ul. Rzymowskiego 53 Wilanów - 22 398 84 50 ul. Przyczółkowa 219 Wola - 22 250 19 87 ul. Okopowa 58/72 Śródmieście - 22 100 67 54 ul. Żelazna 51/53

W jakim sposób ćwiczyć aby szybko schudnąć? Jak ćwiczyć, żeby zdrowo schudnąć? Jaki rodzaj ćwiczeń przyniesie najlepsze efekty?  O czym trzeba wiedzieć zaczynając treningi w klubie fitness? Na te i inne pytania odpowiadają trenerzy Orangetheory Fitness.

Jaki trening jest najlepszy, żeby szybko schudnąć?

Trener: Według badań i doświadczeń zdobytych prze zlata treningów, najlepszym treningiem do pozbycia się  zbędnych kilogramów jest interwałowy trening całego ciała. Dzięki niemu najszybciej zobaczymy zmiany w sylwetce i spalimy nagromadzoną tkankę tłuszczową. Przy takim rodzaju treningu, 3-4 razy w tygodniu, efekty ćwiczeń będą najszybsze.

Odpowiednio ułożony trening interwałowy pobudza metabolizm i co za tym idzie powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Przy takim rodzaju wysiłku pojawia się także tzw. efekt EPOC (a ang. excessive post-excercise oxygen consumption), który jest pomocny w walce z tkanką tłuszczową.

W trakcie ćwiczeń w klubie Orangetheory Fitness, dzięki pulsometrom, na bieżąco obserwujemy efekty treningu. Przy tego rodzaju ćwiczeniach możliwe jest spalanie od kilkuset do ponad 1000 kcal w ciągu godziny treningu. Taki rezultat jest trudny do osiągnięcia przy tradycyjnym treningu na siłowni czy innych zajęciach sportowych.

Ile razy w tygodniu powinno się robić trening cardio, jak często trening siłowy, a ile interwałowy?

Trener:  Musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wyglądała nasza dotychczasowa aktywność? Jaki efekt treningu chcemy osiągnąć? Jeżeli dopiero zaczynamy swoją aktywność fizyczną lub mieliśmy długą przerwę w treningach to nie możemy od razu ćwiczyć zbyt intensywnie. To ważne aby nie nabawić się kontuzji czy po prostu nie zniechęcić. W takim przypadku należy zacząć od spokojnej aktywności np. chodzenia po bieżni a z czasem intensyfikować ćwiczenia oraz zwiększać ilość godzin treningowych w tygodniu.

Na jakie ćwiczenia postawić aby szybko zobaczyć efekty?

Trener:  Polecam ćwiczenia, które angażują całe nasze ciało. Bardzo dobrym wyborem będzie bieganie lub dynamiczny marsz pod kątem nachylenia, wiosłowanie a także ćwiczenia wzmacniające, np. z wykorzystaniem hantli oraz funkcjonalne ćwiczenia wielostawowe.

Czy takiego rodzaju treningi spowodują, że będziemy mieć szczuplejsze i ładnie wyrzeźbione ciało?

Trener: Każda aktywność fizyczna, każdy trening czy na siłowni czy w klubie fitness ma wpływ na nasze ciało. Bez względu na to jaki jest nasz cel treningowy, czy np. chcemy spalić tkankę tłuszczową, czy też wyrzeźbić sylwetkę, ważne jest, aby ustalić sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć. Zdrowa redukcja masy ciała wynosi około 1 kg tygodniowo.  O ile zbilansujemy dietę i odpowiednio dobierzemy aktywność fizyczną to mamy sporą szansę na szczupłą sylwetkę i ładnie wyrzeźbione ciało. Warto jednak być pod opieką trenera i dietetyka. Na początku przygody z treningami, trudno jest samemu prawidłowo ułożyć trening. Należy przy tym wziąć pod uwagę stan zdrowia, wiek, płeć, ilość wysiłku fizycznego w ciągu dnia a nawet rodzaj wykonywanej pracy.

Na jaki trening najlepiej postawić? Czy lepszy będzie trening na siłowni czy w butikowym klubie fitness a może wybrać cross-fit?

Trener:  Najważniejsze jest to aby trening był dobrze skomponowany i przemyślany. Nie ważne czy zdecydujemy się na trening w siłowni, klubie fitness czy wybierzemy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Nasz organizm musi mieć możliwość dostosowania i zaadoptowania się do treningu, dlatego bodźce treningowe. Najlepiej łączyć różne formy treningu i co ważne, nie należy patrzeć tylko na swoją wagę. Aby w należyty sposób kontrolować i śledzić postępy treningów, należy robić pomiary obwodów, obserwować siebie w lustrze a nawet robić zdjęcia.

Trzeba wiedzieć, że kilogram tkanki tłuszczowej ma znacznie większą objętość niż kilogram tkanki mięśniowej, więc może być tak, że na wadze ciała niewiele ubędzie, ale już będziemy mieścić się w spodnie o numer mniejsze.

Jest jeszcze jedna korzyść jaką niesie ze sobą interwałowy, funkcjonalny trening całego ciała. Oprócz zgrabnej, wysportowanej sylwetki, ładuje energią i sprawia, mamy dobre samopoczucie. To wszystko za sprawą czystej biochemii. Intensywny wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, a widoczne efekty dodatkowo poprawiają nam humor.

Jak stworzyć idealny plan treningowy?

Trener: Jeśli nie masz doświadczenia w układaniu planu treningowego i nigdy wcześniej tego nie robiłeś to najlepiej będzie jak skorzystasz z pomocy specjalistów lub wybierzesz zorganizowane zajęcia w klubie fitness czy umówisz się z trenerem personalnym na trening w siłowni. Dopasuje on intensywność ćwiczeń do Twoich aktualnych celów i możliwości.  Jeśli chcesz osiągnąć szybko i bezpiecznie efekty, skup się przede wszystkim na interwałowych treningach całego ciała skoncentrowanych na sile, mocy i wytrzymałości.

Jak śledzić postępy swoich treningów?

Trener:  Aby śledzić postępy i efekty, warto jest używać pulsometru lub odpowiedniego zegarka, dzięki którym będziesz na bieżąco monitorować intensywność swojej pracy a także będziesz miał dostęp do raportów z pomiarami. Pełną kontrolę dopełnią wyniki pomiaru składu ciała na profesjonalnej wadze, która powinna być na wyposażeniu siłowni czy klubu fitness.

O czym należy pamiętać, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej w klubie fitness czy siłowni?

Trener: Najważniejsze żeby robić wszystko „z głową”, nie przeciążać organizmu zbyt mocnymi treningami, i uważać żeby nie nabawić się kontuzji. Dlatego zachęcam abyś wybrał taką formę treningu, w którym wspierać Cię będzie doświadczona osoba w postaci trenera.  Moim zdaniem ważniejsze od wyboru formy treningu, jest wdrożenie zdrowych nawyków, regularnej aktywności, zdrowej diety.

Zapraszamy Cię na trening Orangetheory Fitness. Zapisz się na bezpłatny trening próbny: https://otfpolska.pl/kontakt/#contactForm